Trumpai apie Aikido

AikidoGalima drąsiai teigti, kad aikido atsiradimo istorija dar nėra galutinai užbaigta, kadangi šio meno ištakos ir vystymosi keliai pastoviai papildomi jo pasekėjų ir tyrinėtojų darbuose. Vis tik, kai kurie techniniai aikido ypatumai - pasitraukimas iš puolimo linijos arba nukreipiantis blokas, skirtas neutralizuoti galūnę - ranką arba koją - koncentruojančią savyje neigiamą energiją, iš esmės, atsirado praktiškų sumetimų dėka.

Priešininko neutralizavimas rankos ar kojos smūgiu prarasdavo bet kokią prasmę, jei priešininkas būdavo šarvuotas arba sugebėdavo apie savo kūną sukoncentruoti vidinę energiją. Net kovų neužgrūdintas žmogus, labai susijaudinęs arba apgirtęs, tampa mažiau jautrus smūgiams, kadangi nesąmoningai sukuria energetinę "pagalvę" apie savo raumenis. Panašiai kaip apie įsiutusią katę sukuriamas energetinis laukas, sukeliantis šunims nerimą arba galintis net sustabdyti šunį.

Leisti neigiamai energijai išsilieti ir susigerti į žemę arba išsisklaidyti aplinkoje, kad pasikeistų energetinis priešininko poliariškumas į teigiamą - toks aikido harmoningų judesių ir neutralizacijų tikslas.

Kaip pykinimas, atsirandantis pasekoje fiziologinių organizmo pokyčių, taip ir agresyvus impulsas atsiranda dėl energetinio disbalanso, kurį galima atstatyti natūralių Gamtos principų ir žmogaus psichologijos žinojimu, aikido minties ir kūno dinamikos pagalba.

Pasikeisdami smūgiais žmonės, veikdami kaip priešininkai, patys to nežinodami, smogdami ranka ar koja perduoda didžiulius neigiamos energijos (Ki) kiekius, pakraudami vienas kitą energija, kol minusas su minusu neįgauna, pagal elektrodinamikos principus, teigiamo poliariškumo. Po kovos, kaip taisyklė, susitaikoma, žmonės atstato vienas kito teigiamą Ki poliariškumą.

Tokia apibendrinta žmonių santykių, kuriuos galima būtų pavadinti "prieštaravimais", schema. Ir tai, kas vadinama aikido technika, yra fizinė prieštaravimų išraiška, skirta panaikinti konflikto priežastį, paverčiant jį į susitaikymą.

Apie tai savo laiku susimąstė Ueshiba Sensei, tapęs vienu stipriausių meistrų kovos menų srityje. Jis, kaip žmogus, pašventęs savo gyvenimą kovos menams, priėjo aklavietę, suvokęs, kad neigiamos Ki skleidimas smūgių pagalba - neatitinka tikrosios gamtos paskirties, įkūnitos žmogaus prigimtyje.

Ganėtinai sunku būtų išvardinti kokios kovos menų sistemos buvo apmąstytos ir perdirbtos į aikido, kadangi šis klausimas nėra pilnai išnagrinėtas.